Střevní mikrobiom
Ve střevě nejen nás, lidí, ale i všech obratlovců, existuje vnitřní ekosystém bakterií, který nazýváme mikrobiom.
Mikrobiom se definuje jako „společenství mikrobů“.
Většina prospěšných bakteriálních druhů, které tvoří náš mikrobiom, žije právě zažívacím systému a jsou důležité pro imunitní systém a další tělesné procesy. Proto je střevo vnímáno jako hlavní imunitní orgán (Rozinková, 2021).
Mikrobiom je ve střevech zastoupen v rozmezí 1013 až 1014 bakterií!!!
Abyste si uvědomili to množství, je to tolik, kolik je buněk lidského těla!!!
Lidské střevo může být osídleno až 500 druhy bakterií, z nichž většina je lidskému tělu prospěšná.
Mikrobiom, jeho složení, množství i odolnost je ovlivněn stravou, chronickým stresem, užíváním antibiotických přípravků, vystavení organismu toxickým chemikáliím a jiným nepřirozeným látkám, kouřením, užíváním alkoholu, užíváním léčiv.
Hlavní funkcí střevní slizniční bariéry je udržení stálosti mikrobiální flóry a zamezování průchodu patogenů (škodlivých látek) přes střevní sliznici do oběhového systému.
Mikrobiom jsou tedy pluky a oddíly vojáků, co chrání naši hradbu a tím i celou pevnost... Naše tělo...
V mikrobiomu se nachází rody bakterií, kvasinek:
- Bacteroides,
- Clostridium,
- Eubacterium,
- Ruminococcus,
- Peptococcus,
- Peptostreptococcus,
- Bifidobacterium.
- Candida,
- Saccharomyces
- Aspergillus,
- Penicillinum a další.
Je známo, že horní úseky střeva osidlují především fakultativně anaerobní bakterie, jako Enterobacter, Stroptococcus, Lactobacillus, Bacillus.
Dále v distálnějších = dolních úsecích se spíše další bakteriím rodu Bifidobacterium.
Probiotické bakterie je nutné neustále přijímat s potravou a poskytovat jim kvalitní prostředí a výživu.
Mikroflóra se neustále obnovuje. Je známo, že každý člověk má jedinečnou střevní mikroflóru, tělo si osídlení vybírá.
Existují tak 3 enterotypy lidí.
Mikroorganismy trávicího traktu jsou většinou striktně anaerobní a svou činností ovlivňují organismus člověka. To znamená, že žijí jen v prostředí bez kyslíku.
Střevní mikrobiom má schopnost fermentace = kvašení sacharidů, dále díky anaerobním podmínkám ve střevě vzniká vytvořeného acetátu, butyrátu a propionátu výživa pro buňky epitelu kolonu = kolonocyty. Plyny vzniklé fermentací složek z potravy vznikají současně za tvorby energie pro dělení, metabolismus a životaschopnost mikrobiomu.
Bakterie osidlující GIT mají také schopnost štěpit produkty bílkovin na aminokyselinové molekuly, které se dále konvertují na biogenní aminy.
O obrázku: Funkce mikrobiomu a střevní bariéry = mikrobiom se střevní bariérou má v organismu několik funkcí. Pomáhá vstřebávat živiny a tím pádem působit preventivně proti podvýživě, dále působí i preventivně před vznikem různých alergií, společné působí i proti infekčním patogenům a brání tak infekci těla a díky sekreci serotoninu působí i na signální dráhy mozku pro regulaci homeostázy
Laktobacily produkují specifický enzym histamindekarboxyláza, následnou dekarboxylací vzniká z L-histidinu histamin a pomocí glutamát-dekarboxylázy vzniká z glutamátu kyselina gama-aminomáselná (GABA).
Bakterie střevního mikrobiomu mají schopnost syntézy vitaminu K2 a skupiny B. Vitamín K2, neboli menachinon, je lipofilní vitamin, je nezbytný pro resyntézu kostní hmoty a koagulaci, neboli srážení krve.
Mikrobiom také má funkci ochrany organismu vůči působení patogenních organismů, Kromě toho, že pomáhají trávit potravu, jsou také spojovány s různými onemocněními, nerovnováha střevní mikroflóry průjmy i další nemoci trávicího traktu. Avšak narušení mikrobiomu má vliv i na rozvoj psychických onemocnění. Serotonin vzniká z 90 % právě ve střevních buňkách.
Proto se vždy, když řešíte nějaké interní zdravotní potíže, od dráždivého střeva, přes histaminovou intoleraci, po alergie i častou nemocnost, obracejte ke kvalitě střevního mikrobiomu.
Střevo je náš hlavní imunitní orgán a mnoho příčin má původ v nevyváženém nebo slabě zastoupeném střevním mikrobiomu.
Základ pro zdravý střevní mikrobiom:
- vláknina
- zinek
- vitamin C
- konzumace kysaných mléčných výrobků
- zařaďte prebiotické potraviny (potraviny podporující činnost probiotik) - čekankový sirup
- snížená konzumace masných výrobků, uzenin, omezit na největší možnou míru červené maso
- omezení sladkých limonád
- jezte přirozené potraviny, vyhněte se co nejvíce ultrazpracovaným potravinám
- zařaďte probiotické bomby - kimchi, kombucha, kefír, ...
- kupte si opravdu kvalitní probiotika a střídejte je
- nestresujte se, snažte se nelpět na starých vzorcích, nedělejte si starosti s tím, co nezměníte... Strach, stres, úzkosti a další trápení mají vliv na Vaše trávení.
Zácpy a problém s imunitou značí, že Vás něco vyčerpává a vy nejste schopna/ý vyloučit staré vzpomínky, nebo Vaše tělo nepřijímá některé zážitky, prožitky, či emoce a vy si neuvedomujete, jak moc Vás vaše činnost a rozhodnutí tíží...
Tlusté střevo psychosomaticky značí, že máte problém zbavit se, nechat být ten odpad, co vaše tělo nevstřebalo...Ato ve smyslu emocí, prožitků a zážitků...
Pokud spíše trpíte na průjmy, máte problém s tím, že tělo odmítá vstřebat to, co prožíváte a vše vylučuje i s tím, co paradoxně potřebujete...
Dávám zde možnosti, jak střevní mikrobiom podpořit a udržovat se v kondici s dobrou imunitou:
nebo
Plus určitě doplňte od Neobotanics https://neobotanics.cz/products/neolipo-c-d-zn-forte-550-mg a https://neobotanics.cz/products/polar-omega-3-krill-pro se slevou 10 % po zadání kódu F10 ROZINKOVA
Chceš se o tomto všem dozvědět více?
Řešíš zdravotní problémy a přitom na vyšetřeních vychází vše v pořádku?
Cítíš, že tě ovlivňuje stres a chceš pochopit příčinu a vyřešit si to?
Nejen o tom bude můj velký webinář:
https://www.facebook.com/events/1206165793477872
Nebo si domluv schůuku se mnou:
marketa-rozinkova.reservio.com