Dietární opatření proti vzniku svalových křečí
Křeče mohou být příznakem některých onemocnění (například křečových žil), ale mívají je i jinak zdraví lidé. Křeč je nedobrovolné stažení svalu, který je dočasně neschopný uvolnění. Tento stav může trvat od několika sekund až do několika minut, někdy dokonce více než čtvrt hodinu. Zatímco příčinou běžných křečí může být nevhodný pohyb nebo namožení, při nočních křečích příčiny nejsou zcela jasné. Může za nimi být například nevhodná poloha při spaní.
Natažení pomůže při samotné křeči. Pokud máte křeč v lýtku, sedněte si a pokuste se prsty na nohou táhnout směrem k hlavě. Sval by se měl natáhnout a křeč ustoupit. Pomoci vám může i jemná masáž. Co se týká prevence nočních křečí, někteří fyzioterapeuti doporučují strečink nejen před a po cvičení, ale i před spaním. Ačkoli jeho účinky nejsou potvrzeny, za zkoušku nic nedáte. Snažte si tedy před spánkem protáhnout svaly a šlachy. Nic však nedělejte násilím.
Anamnéza vzniku svalových křečí: je toho spousta, určitě berme v potaz, že vyvážená strava s obsahem všech minerálních látek a vitaminů může teoreticky snížit výskyt křečí.
-
špatné držení těla a z toho plynoucí přetěžování některých svalových skupin:
-
sedavé zaměstnání
-
práce na počítači
-
práce za volantem
-
stereotypní pohyby u manuální práce
-
nevhodná obuv
-
odchylky opěrné soustavy (zborcená klenba chodidel, nohy do O či X, spazmy a ztvrdnutí pánve a obratlů)
-
-
přecenění fyzických sil, svalové přetížení
-
okamžitá bolest způsobena nedostatkem kyslíku a hromaděním kyseliny mléčné ve svalech
-
svalová bolest v dalších dnech (cca 2-5 den po výkonu) způsobena mikroskopickým poraněním svalových vláken
-
ploché nohy, zborcená klenba (únava nohou, bolest chodidel, až křeče svalů lýtek, nohou, chybné držení těla vede k bolestem zad)
-
nedostatek hořčíku (bušení srdce, trávicí potíže, svalové křeče, nespavost, podrážděnost, závratě, omdlévání, chronická únava, průjem)
-
nedostatek vápníku (záškuby, bolest svalů, kloubů, poruchy nervů, vyrážka, svědění kůže, lámání nehtů, špatné hojení ran, bušení srdce, deprese, podrážděnost, nespavost, řídnutí kostí, osteoporóza)
-
křečové žíly (vystouplé modrofialové žíly, bolest, křeče svalů, otoky kotníků, ztvrdnutí a tmavnutí kůže
-
nedostatek vitaminu B1 (únava, nechutenství, zácpa, hubnutí, deprese, podrážděnost, nesoustředění, bolest a úbytek svalů, brnění končetin, otoky nohou, bušení srdce až tachykardie, poruchy nervů)
-
nedostatek vitaminu B6 (únava, suchá kůže, svalové křeče, anémie, snížená imunita, padání vlasů, akné, bolest hlavy, deprese, trávicí potíže, závratě, zánět spojivek, špatné hojení ran, podrážděnost, poruchy paměti, bolest zápěstí)
-
nedostatek vitaminu D (bolesti zad, svalů, kostí, snížená imunita, u dětí poruchy vývoje kostí, u dospělých křehkost kostí)
-
nedostatek biotinu (únava, popraskaná kůže, vyrážky, zvracení, padání vlasů, snížená imunita, deprese, záněty jazyka a úst, anémie, nízký cukr v krvi, vysoký cholesterol, bolesti svalů)
-
nedostatek vitaminu B12 (anémie, chudokrevnost, poruchy menstruace, únava, poruchy nervů, svalový třes, zácpa, trávicí potíže, nechutenství, bušení srdce, deprese, ospalost, poruchy paměti, hučení v uších, poruchy zraku)
-
nadbytek draslíku (únava, bušení srdce, bolest, brnění svalů, brnění či necitlivost úst a jazyka)
-
nedostatek draslíku (únava, žíznivost, bušení srdce, bolest a brnění svalů, nadýmání, pocit plnosti, plynatost, meteorizmus, nespavost, nízký krevní tlak, bolest hlavy)
Důležitý je především dostatek vápníku, hořčíku, draslíku, vitaminu B6 a vitaminu E ve stravě.
Zdrojem hořčíku je kakao, ale také celozrnné výrobky, banány, brambory, pomeranče, špenát aj. Ovšem na druhé straně existuje mnoho potravin, které naopak využití hořčíku ze stravy ztěžují. Jedná se např. o bílé pečivo, uzeniny a například i alkohol. Důležité je myslet na zachování rovnováhy v příjmu hořčíku a vápníku. Pokud konzumujeme velké množství mléčných výrobků, tak bychom zároveň měli zvýšit příjem hořčíku. Vhodné ja zařadit ve větší míře oříšky, semínka, makový olej nebo celá maková semínka. Zařaďte take drůbež, ryby, banány, brambory (draslík), potraviny s vitaminem skupiny B – kvasnice, maso, vejce, mléko,…. Dále je velmi vhodné jíst dostatek pokrmů s vápníkem – mléko, kysané mléčné výrobky, zelí, luštěniny.
Skvělým pomocníkem jsou:
Ořechy: zlepšují hospodaření s tekutinami, omezují vznik křečí a pomáhají tak udržovat normální krevní tlak a množství vody v těle!!!
Okurky: zmírňují křeče, hydratují a zklidňují
Borůvky: zlepšují krevní oběh a prokrvení tkání
S přibývajícím věkem se u lidí snižuje pocit žízně, a proto jejich příjem tekutin najednou klesá. Dehydratace může podle odborníků také svou troškou přispět ke tvorbě křečí, takže svůj pitný režim určitě nepodceňujte a denně do těla dostaňte alespoň dva litry tekutin, ideálně bezkofeinových tekutin. Tekutiny je nutno vždy doplnit ve větším množství, pokud jste se věnovali fyzické aktivitě, při které jste se zpotili.
Správná aplikace pitného režimu před sportem, při o po sportu zamezí vzniku křečí. Před výkonem může být použit slabý roztok soli 2 g ve sklenici vody. Chronický nedostatek hořčíku je u osob s nadváhou je velmi častý, hodně se ztrácí potem. Během výkonu jej ale nelze doplnit. Po sportovním výkonu se proto doporučuje Magnesia v objemu 1000 ml. Pokud nezabere ani to, ta přidejte suplementaci Magne B6 nebo Mg v chelátové formě s B6 a Ca. Někdy může způsobit křeče i nedostatek vitaminu E. Také se doporučuje při výkonu i po něm kyselina acetylsalicylová.
Co si tak udělat osvěžující drink, co Vás vzpruží a může Vám ulevit od křečí?
Připravte si lymfatický čaj s Moringou, který zakoupíte na:
Připravte si 2 dávky dle návodu, po vylouhování přeceďte a nařeďte dvojnásobným množstvím magnésie, přidejte plátky okurky, pár pomačkaných borůvek, citronovou šťávu a popíjejte v průběhu dne. Pro doslazení použijte čekankový sirup
Kombinujte s: https://www.marketarozinkova.cz/eshop/sortiment/neobotanics/cbd-anti-varix-leg-gel-detail